Skip to content

24 Holiday CtTrenton, NJ 08638

Built 1997

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block214
Lot44.13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,567
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
28%
Improvement Value:$135,900
72%
Total Assessment$189,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,465+6.4%
2024$7,017+5.4%
2023$6,660+1.4%
2022$6,565+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,567DeedBook 6466, Page 1295Recorded12/7/2021

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,569DeedBook 6344, Page 707Recorded10/11/2018

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 6128, Page 79

Property Sale

SaleMulti
$134,900
DeedBook 3223, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1997