Skip to content

1898 Pennington RdTrenton, NJ 08618

Built 1940
Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2011

Property Information

Block215
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SB 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,700
29%
Improvement Value:$173,300
71%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$374+51.9%
2001$246-35.7%
2000$383-91.2%
1999$4,343+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3208, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1940