Skip to content

228 Stokes Ave

Trenton, NJ 08638

Commercial

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Nov 2, 2017

Property Information

Block21
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
62%
Improvement Value:$15,800
38%
Total Assessment$41,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,620+6.4%
2024$1,523+5.4%
2023$1,446+1.4%
2022$1,425+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

DeedBook 6307, Page 350Recorded11/15/2017