Skip to content

244 Stokes AveTrenton, NJ 08638

Built 1948
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block21
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage3,200
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
26%
Improvement Value:$123,100
74%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,541+6.4%
2024$6,148+5.4%
2023$5,835+1.4%
2022$5,752+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$1,000
DeedBook 4331, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1948