Skip to content

8 Crown Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
Oct 8, 1999

Property Information

Block223.01
Lot145
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,120
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
26%
Improvement Value:$239,600
74%
Total Assessment$322,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,664+6.4%
2024$11,904+5.4%
2023$11,299+1.4%
2022$11,138+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 3698, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1962