Skip to content

13 Crown Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 24, 2022

Property Information

Block223.02
Lot154
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,332
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,900
26%
Improvement Value:$227,100
74%
Total Assessment$308,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,114+6.4%
2024$11,387+5.4%
2023$10,808+1.4%
2022$10,654+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft2,332DeedBook 6473, Page 953Recorded1/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1962