Skip to content

15 Crown Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 19, 2023

Property Information

Block223.02
Lot155
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,841
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
31%
Improvement Value:$182,400
69%
Total Assessment$264,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,399+6.4%
2024$9,775+5.4%
2023$9,278+1.4%
2022$9,146+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,841DeedBook 6514, Page 382Recorded2/6/2023

Property Sale

Sale
$332,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 6313, Page 272Recorded1/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 1962