Skip to content

3 Sommers RdTrenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2019

Property Information

Block223.02
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,852
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,200
29%
Improvement Value:$199,500
71%
Total Assessment$280,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,040+6.4%
2024$10,377+5.4%
2023$9,850+1.4%
2022$9,709+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962