Skip to content

21 Crown RdTrenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block223.06
Lot112
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,617
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
33%
Improvement Value:$172,100
67%
Total Assessment$255,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,041+6.4%
2024$9,438+5.4%
2023$8,958+1.4%
2022$8,831+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6167, Page 1176

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960