Skip to content

33 Farm RdTrenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 23, 2008

Property Information

Block223.07
Lot128
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,108
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
23%
Improvement Value:$286,300
77%
Total Assessment$371,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,627+6.4%
2024$13,749+5.4%
2023$13,050+1.4%
2022$12,864+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5843, Page 293

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3492, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1962