Skip to content

29 Farm RdTrenton, NJ 08638

Built 1964

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 1, 2021

Property Information

Block223.07
Lot132
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,056
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
30%
Improvement Value:$194,400
70%
Total Assessment$278,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,957+6.4%
2024$10,300+5.4%
2023$9,776+1.4%
2022$9,637+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft2,056DeedBook 6454, Page 779Recorded8/27/2021

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3408, Page 16

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964