Skip to content

17 Farm RdTrenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 6, 1992

Property Information

Block223.07
Lot138
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
29%
Improvement Value:$211,000
71%
Total Assessment$295,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,618+6.4%
2024$10,921+5.4%
2023$10,366+1.4%
2022$10,218+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 2620, Page 173

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962