Skip to content

33 Crown Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1986
Other Exempt

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 7, 1999

Property Information

Block223.08
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,012
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
30%
Improvement Value:$200,400
70%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$6,342+1.4%
2005$6,255+4.7%
2004$5,974+6.9%
2003$5,588-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3635, Page 257

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 2834, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook NaN, Page NaN