Skip to content

12 Farm Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Mar 2, 1981

Property Information

Block223.08
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,962
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,900
32%
Improvement Value:$180,500
68%
Total Assessment$265,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,438+6.4%
2024$9,812+5.4%
2023$9,313+1.4%
2022$9,180+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960