Skip to content

218 Bull Run Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1958

Last Sale Date
Jul 16, 1990

Property Information

Block223.10
Lot159
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
35%
Improvement Value:$130,400
65%
Total Assessment$200,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,874+6.4%
2024$7,401+5.4%
2023$7,025+1.4%
2022$6,925+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$357,500
DeedBook 2535, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1958