Skip to content

71 Brophy CtTrenton, NJ 08638

Built 1992

Last Sale Price
$274,900
Last Sale Date
Jul 11, 2000

Property Information

Block223.10
Lot214
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
28%
Improvement Value:$233,100
72%
Total Assessment$323,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,715+6.4%
2024$11,952+5.4%
2023$11,345+3.4%
2022$10,968+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$274,900
DeedBook 3855, Page 286

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 2609, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1992