Skip to content

474 Ewingville Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1936

Last Sale Price
$24,500
Last Sale Date
May 3, 1994

Property Information

Block223
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
45%
Improvement Value:$66,200
55%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,700+6.4%
2024$4,418+5.4%
2023$4,193+1.4%
2022$4,134+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 2814, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1936