Skip to content

132 Timberlake DrTrenton, NJ 08618

Built 2012

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block225.01
Lot2.01
QualifierC0132
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3601

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningR-ME
Sq Footage1,464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
26%
Improvement Value:$157,600
74%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,322+6.4%
2024$7,823+5.4%
2023$7,425+26.3%
2022$5,877+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$221,000
DeedBook 6426, Page 1184

Property Sale

Sale
$221,000
Sq Ft1,464DeedBook 6426, Page 1184Recorded2/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

SaleMulti
$216,530
DeedBook 6012, Page 166