Skip to content

237 Timberlake DrTrenton, NJ 08618

Built 2012

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Nov 17, 2021

Property Information

Block225.01
Lot2.01
QualifierC0237
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3601

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningR-ME
Sq Footage1,464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
27%
Improvement Value:$143,600
73%
Total Assessment$197,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,772+6.4%
2024$7,305+5.4%
2023$6,934+20.2%
2022$5,770+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$227,000
DeedBook 6464, Page 772

Property Sale

Sale
$227,000
Sq Ft1,464DeedBook 6467, Page 1697Recorded12/15/2021

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 6150, Page 1597

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

SaleMulti
$213,244
DeedBook 6012, Page 160