Skip to content

830 Timberlake DrTrenton, NJ 08618

Built 2012

Last Sale Price
$49,009
Last Sale Date
May 7, 2012

Property Information

Block225.01
Lot2.03
QualifierC0830
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3601

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-ME
Sq Footage979
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
48%
Improvement Value:$27,300
52%
Total Assessment$52,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,057+6.4%
2024$1,934+5.4%
2023$1,835+1.4%
2022$1,809+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$49,009
DeedBook 6148, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 2012