Skip to content

622 Timberlake DrTrenton, NJ 08618

Built 2012

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block225.01
Lot2.04
QualifierC0622
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3601

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-ME
Sq Footage1,348
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
18%
Improvement Value:$113,800
82%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,459+6.4%
2024$5,131+5.4%
2023$4,870+1.4%
2022$4,801+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6577, Page 676

Property Sale

Sale
$129,900

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 6218, Page 357Recorded5/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 2012