Skip to content

250 Phillips BlvdTrenton, NJ 08618

Built 1991
Commercial

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Dec 31, 2018

Property Information

Block225.01
Lot6
QualifierC250
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class10
Description1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$817,300
27%
Improvement Value:$2,261,000
73%
Total Assessment$3,078,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$121,070+6.4%
2024$113,805+5.4%
2023$108,018+1.4%
2022$106,478+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000,000

From:

To:

DeedBook 6355, Page 278Recorded1/14/2019

Property Sale

SaleMulti
$2,800,000
DeedBook 3590, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1991