Skip to content

141 Masterson CtTrenton, NJ 08618

Built 2006

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block225.02
Lot56
QualifierC0141
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningR-ME
Sq Footage1,484
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
21%
Improvement Value:$135,500
79%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,745+6.4%
2024$6,340+5.4%
2023$6,018+1.4%
2022$5,932+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,484DeedBook 6381, Page 1446Recorded9/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$265,500
DeedBook 5221, Page 219