Skip to content

414 Masterson CtTrenton, NJ 08618

Built 2006

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Aug 9, 2013

Property Information

Block225.02
Lot56
QualifierC0414
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6101

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningR-ME
Sq Footage1,573
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
22%
Improvement Value:$128,400
78%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,466+6.4%
2024$6,078+5.4%
2023$5,769+1.4%
2022$5,687+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,573DeedBook 6176, Page 465Recorded8/12/2013

Property Sale

SaleMulti
$271,640
DeedBook 5544, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 2006