Skip to content

613 Masterson CtTrenton, NJ 08618

Built 2006

Last Sale Price
$276,500
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block225.02
Lot56
QualifierC0613
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningR-ME
Sq Footage1,089
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
25%
Improvement Value:$109,300
75%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,715+6.4%
2024$5,372+5.4%
2023$5,099+1.4%
2022$5,026+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$276,500
Sq Ft1,089DeedBook 6576, Page 460Recorded12/3/2024

Property Sale

Sale
$162,500
Sq Ft1,089DeedBook 6452, Page 910Recorded8/13/2021

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 6252, Page 1752Recorded6/16/2016

Property Sale

SaleMulti
$254,221
DeedBook 6235, Page 805

Property Sale

SaleMulti
$199,990
DeedBook 5759, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 2006