Skip to content

2157 Pennington RdTrenton, NJ 08638

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2015

Property Information

Block225
Lot14.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,734
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
29%
Improvement Value:$152,500
71%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,440+6.4%
2024$7,934+5.4%
2023$7,530+1.4%
2022$7,423+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912