Skip to content

22 Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1964

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 14, 2021

Property Information

Block228
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,736
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
25%
Improvement Value:$164,200
75%
Total Assessment$218,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,578+6.4%
2024$8,063+5.4%
2023$7,653+1.4%
2022$7,544+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,736DeedBook 6432, Page 1767Recorded3/3/2021

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4013, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1964