Skip to content

113 Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 10, 2025

Property Information

Block229.01
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,954
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,200
22%
Improvement Value:$262,500
78%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,203+6.4%
2024$12,411+5.4%
2023$11,780+41.2%
2022$8,343+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,954DeedBook 6595, Page 1168Recorded6/27/2025

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,954DeedBook 6437, Page 831Recorded4/13/2021

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,954DeedBook 6394, Page 833Recorded1/22/2020

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft1,954DeedBook 6392, Page 1695Recorded1/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 1957