Skip to content

6 Hickory Hill DrTrenton, NJ 08618

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$454,818
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block229.01
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,526
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,900
30%
Improvement Value:$192,400
70%
Total Assessment$276,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,867-10.8%
2024$12,178+25.6%
2023$9,695+1.4%
2022$9,557+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$454,818
Sq Ft2,526DeedBook 6606, Page 727Recorded10/23/2025

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 2830, Page 153

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 2575, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1965