Skip to content

1332 Lower Ferry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2016

Property Information

Block229.02
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,532
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,400
31%
Improvement Value:$140,700
69%
Total Assessment$204,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,027+6.4%
2024$7,546+5.4%
2023$7,162+1.4%
2022$7,060+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5090, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1958