Skip to content

7 Bayberry RdTrenton, NJ 08618

Built 1957

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Jan 25, 2013

Property Information

Block229.02
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF 3AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,464
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
29%
Improvement Value:$205,600
71%
Total Assessment$288,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,359+6.4%
2024$10,677+5.4%
2023$10,134+1.4%
2022$9,990+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 6164, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1957