Skip to content

17 Hickory Hill DrTrenton, NJ 08618

Built 1958

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Apr 23, 1996

Property Information

Block229.03
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
32%
Improvement Value:$179,100
68%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,340+6.4%
2024$9,719+5.4%
2023$9,225+1.4%
2022$9,094+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3061, Page 180

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958