Skip to content

10 Bayberry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1958

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Nov 21, 2019

Property Information

Block229.03
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,026
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
32%
Improvement Value:$176,400
68%
Total Assessment$259,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,202+6.4%
2024$9,590+5.4%
2023$9,102+1.4%
2022$8,973+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft2,026DeedBook 6390, Page 681Recorded12/11/2019

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3461, Page 92

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958