Skip to content

29 Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1963
Other Exempt

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Jan 2, 2018

Property Information

Block229.08
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,148
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,200
28%
Improvement Value:$193,200
72%
Total Assessment$268,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$9,032+1.3%
2017$8,912+0.3%
2016$8,888+1.6%
2015$8,748+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft2,148DeedBook 6315, Page 648Recorded1/30/2018

Property Sale

Sale
$147,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1963