Skip to content

36 Bayberry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1963

Last Sale Price
$263,500
Last Sale Date
Sep 4, 2019

Property Information

Block229.08
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,694
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
33%
Improvement Value:$173,300
67%
Total Assessment$256,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,100+6.4%
2024$9,494+5.4%
2023$9,011+1.4%
2022$8,883+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$263,500
Sq Ft1,694DeedBook 6380, Page 1230Recorded9/10/2019

Property Sale

Sale
$17,974
DeedBook 3875, Page 29

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1963