Skip to content

2061 Pennington RdTrenton, NJ 08618

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2018

Property Information

Block229.08
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
27%
Improvement Value:$198,600
73%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,879+6.4%
2024$10,226+5.4%
2023$9,706+1.4%
2022$9,568+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3590, Page 215

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1890