Skip to content

20 Llanfair Ln

Trenton, NJ 08618

Built 1962

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Apr 29, 2014

Property Information

Block229.09
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,294
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
31%
Improvement Value:$183,100
69%
Total Assessment$267,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,505-12.3%
2024$11,978+27.8%
2023$9,373+1.4%
2022$9,239+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft2,294DeedBook 6210, Page 1272Recorded1/15/2015

Property Sale

Sale
$357,500
DeedBook 5223, Page 79

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4826, Page 248

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 3680, Page 158

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962