Skip to content

35 Van Duyn Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1928

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Sep 7, 1999

Property Information

Block229.10
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,522
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
31%
Improvement Value:$140,400
69%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,039+6.4%
2024$7,557+5.4%
2023$7,172+1.4%
2022$7,070+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3697, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1928