Skip to content

1328 Lower Ferry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$107,500
Last Sale Date
Mar 10, 1999

Property Information

Block229.10
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
34%
Improvement Value:$125,000
66%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,414+6.4%
2024$6,969+5.4%
2023$6,614+1.4%
2022$6,520+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 3572, Page 43

Property Sale

Sale
$114,500
DeedBook 2824, Page 193

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950