Skip to content

34 Van Duyn DrTrenton, NJ 08618

Built 1919

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Nov 22, 1985

Property Information

Block229.11
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,972
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
16%
Improvement Value:$341,300
84%
Total Assessment$406,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,980+6.4%
2024$15,021+26.7%
2023$11,853+5.0%
2022$11,287+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1919