Skip to content

46 Van Duyn DrTrenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2008

Property Information

Block229.11
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,296
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
36%
Improvement Value:$107,500
64%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,627+6.4%
2024$6,229+5.4%
2023$5,913+1.4%
2022$5,828+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4009, Page 289

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 2697, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1940