Skip to content

1925 N Olden Ave Ext

Trenton, NJ 08618

Built 1994

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 8, 2003

Property Information

Block234.01
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,301
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
25%
Improvement Value:$179,900
75%
Total Assessment$239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,435+6.4%
2024$8,869+5.4%
2023$8,418+1.4%
2022$8,298+2.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook NaN, Page NaN