Skip to content

608 Maple Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block234.01
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,368
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
35%
Improvement Value:$124,500
65%
Total Assessment$192,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,571+6.4%
2024$7,117+5.4%
2023$6,755+1.4%
2022$6,659+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 6332, Page 1086Recorded7/5/2018

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 6220, Page 1107Recorded6/12/2015

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6161, Page 1357

Property Built

Built

Year Built: 1950