Skip to content

1901 N Olden Ave Ext

Trenton, NJ 08618

Commercial

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Oct 15, 2001

Property Information

Block234.01
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,600
19%
Improvement Value:$1,491,500
81%
Total Assessment$1,841,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$72,410+6.4%
2024$68,065+5.4%
2023$64,604+1.4%
2022$63,684+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 4159, Page 140

Property Sale

Sale
$2,300,000
DeedBook NaN, Page NaN