Skip to content

515 Sutherland Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block234.02
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,120
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
28%
Improvement Value:$134,500
72%
Total Assessment$188,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,394+6.4%
2024$6,950+5.4%
2023$6,597+5.7%
2022$6,244+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$174,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6260, Page 409Recorded8/29/2016

Property Sale

Sale
$225,900
DeedBook 5238, Page 116

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950