Skip to content

7 Weston Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1949

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Aug 23, 1994

Property Information

Block234.03
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
31%
Improvement Value:$99,600
69%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,715+6.4%
2024$5,372+5.4%
2023$5,099+1.4%
2022$5,026+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 2849, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1949