Skip to content

552 Maple AveTrenton, NJ 08618

Built 1954

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 17, 2024

Property Information

Block234.05
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,740
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,400
27%
Improvement Value:$180,000
73%
Total Assessment$246,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,424+6.4%
2024$7,919+5.4%
2023$7,516+1.4%
2022$7,409+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,740DeedBook 6559, Page 405Recorded6/13/2024

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 6224, Page 1560Recorded8/3/2015

Property Sale

Sale
$198,500
DeedBook 4451, Page 211

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 3552, Page 99

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 2566, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1954