Skip to content

169 Broad Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2005

Property Information

Block235
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,224
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
28%
Improvement Value:$129,600
72%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,075+6.4%
2024$6,651+5.4%
2023$6,313+13.8%
2022$5,545+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972