Skip to content

46 Main Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block237
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,710
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
26%
Improvement Value:$153,000
74%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,832+6.6%
2024$7,347+5.6%
2023$6,961+1.5%
2022$6,858+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960