Skip to content

144 Broad AveTrenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 18, 2011

Property Information

Block242
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,296
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
28%
Improvement Value:$131,200
72%
Total Assessment$183,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,213+6.4%
2024$6,780+5.4%
2023$6,436+33.1%
2022$4,836+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955